Nazywam się Reich…

bbu

Nazywam się Reich, Ryszard Reich… Gdyby tak zaczęła się nasza opowieść, to natychmiast nasunęły by nam się oczywiste skojarzenia ze słynnym agentem i opowieściami o jego niezwykłych przygodach. Jeżeli dodamy do tego tajemnicze snaki SP4BBU to nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości.
Tym razem jednak kluczem nie jest jednak słowo „szpieg” tylko słowa „niezwykłe opowieści”. Niezwykłe opowieści o naszym hobby – krótkofalarstwie.

Wiele było już prób pisania krótkofalarskiej historii, jednak tylko jedna z nich doprowadziła do powstania niezwykłego tryptyku – zbioru wspomnień i opowieści połączonych dwoma faktami – krótkofalarską tematyką i piętnem autora, który nie dość, że nieuczesane opowieści wygładził, zredagował i stylistycznie ujednolicił, to jeszcze w większości przypadków namówił uczestników opisywanych wydarzeń do zagłębienia się w najgłębszych zakamarkach ich pamięci.

Pierwsza z książek „Krótkofalarstwo moją pasją” ukazała się w 2001 roku, ale idea i początek pracy nastąpił wiele wcześniej. Nic w tym dziwnego, Ryszard jest dziennikarzem, wieloletnim dyrektorem dużego wydawnictwa pochłoniętym przez urok tej fascynującej pracy. Z drugiej strony mamy pasjonata amatorskiej radiokomunikacji – niezwykłego interdyscyplinarnego hobby. Połączenie tych dwóch, pozornie sprzecznych istot – humanistycznego żurnalizmu i technicznego krótkofalarstwa stworzyło wybuchową mieszankę, która musiała w końcu eksplodować książkami, o których mówimy.

tryptyk

Nie spotkałem dotąd krótkofalowca, który o opowieściach SP4BBU nie mówił inaczej niż „fascynujące”, „zajmujące”, „wciągające” czy po prostu „prawdziwe”. Opowiadają o naszych początkach, tradycji, historii. Może to wielkie słowo, ale „spuścizna” nie będzie tu najgorszym wyborem. Co więcej – szczególnie fascynują ludzi młodych, którzy z wieloma opisywanymi rzeczami spotkać w naturze się już nie mogli. A najbardziej zaskakujące jest to, że niezwykle wciągają ludzi, którzy z krótkofalarstwem mają niewiele wspólnego. Niewiele – czyli znajomego krótkofalowca podsuwającego kolejny tom. Nawet jeżeli nie zostają po tym radioamatorami, to zupełnie inaczej patrzą na nasze hobby. Zatem nie są to książki wyłącznie dla krótkofalowców, a pełnią niezwykle istotną rolę popularyzatorską.

Tym co szczególnie odróżnia książki Ryszarda od innych historycznych pozycji jest zdolność Autora do umieszczenia nas, czytelników wewnątrz jego opowieści. Siedząc nad Jego książkami czujemy się uczestnikami wydarzeń sprzed lat, sami wyobrażamy sobie jak wyciągamy z ruin szczątki wojskowego radiowego sprzętu, przyglądamy się światłu żarzących się lamp i słuchamy pomruków transformatorów.

Ryszard SP4BBU, człowiek niezwykły, zatrzymał dla nas koło czasu i pozwolił nam się zatopić we wspomnieniach. Może kiedyś też będziemy snuć opowieści, które ktoś spisze…

Tu możecie bezpłatnie pobrać pierwszy z trzech tomów Tryptyku. Krótkofalarstwo_moją_pasją_ebook
Jeżeli Wam się spodoba, to po pozostałe w formie książkowej możecie zdobyć od Autora.

 

 

Ryszard Reich SP4BBU

Dziennikarz, publicysta, autor książek. Emerytowany dyrektor Olsztyńskiego Wydawnictwa Prasowego. Studiował polonistykę i dziennikarstwo. Był korespondentem polskiej prasy w Berlinie, Pradze i Budapeszcie. Szczegółowy opis dokonań zawodowych i twórczych znajduje się w polskiej edycji szwajcarskiej encyklopedii Who is Who. Jego pasją to krótkofalarstwo i fotografia artystyczna. Urodził się i wychował w Wąbrzeźnie na Pomorzu. W 1959r zostaje członkiem PZK i uzyskuje znak SWL SP4 6024. Licencję nadawcy i znak wywoławczy SP4BBU uzyskał w 1965 roku. Wieloletni prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Krótkofalowców w Olsztynie. Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia był wiceprezesem Zarządu Głównego PZK. Swoimi staraniami doprowadził do szybszego oddania licencji polskim krótkofalowcom po stanie wojennym.
Uhonorowany Odznaką Honorową PZK i ponad trzydziestoma odznaczeniami państwowymi i resortowymi.